Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

problem z przysłówkiem

betty34
2016-06-21
10:04
problem z przysłówkiem
Witam. Pierwszy raz uczę grupę w stu procentach niemieckojęzyczną i mam problem, jak mi się wydaje, nie do przeskoczenia. Chodzi o przysłówek - moi uczniowie kompletnie nie rozumieją jego funkcji i stale mylą go z przymiotnikiem. Dodam, że nie znam niemieckiego, więc tłumaczenie nie wchodzi w grę. Może macie jakieś sprawdzone pomysły, jak to im przedstawiać, żeby wreszcie zrozumieli?
j.stanek
2016-06-23
21:09
Dzień dobry. Ja zwykle w dwóch kolumnach wypisuję kilka przymiotników (w trzech rodzajach) oraz odpowiadających im przysłówków. I podkreślam to, że przysłówek wiąże się z czasownikiem, a przymiotnik z rzeczownikiem. Dobrze sprawdzają się przykłady: Mój język polski jest dobry. => Dobrze mówię po polsku. Magda jest świetną kucharką. Ona świetnie gotuje. Odsyłam do podręcznika nauczyciela, gdzie w komentarzu do lekcji 16. znajdzie Pani więcej sprawdzonych przykładów oraz instruktaż "krok po kroku":-)

Pozdrawiam serdecznie
Joanna Stanek
Aneta
2016-07-08
19:41
Drogie Koleżanki i Koledzy. Włączę się do rozmowy, bo sama miałam podobny problem. Przetestowałam kilka gier z tego podręcznika nauczyciela właśnie na przysłówek i problem zniknął. A największym hitem okazały się szkatułkowe zdania. Studenci mieli ubaw po pachy czytając powstałe "potworki". W ogóle muszę przyznać, że w wielu miejscach ta książka pozytywnie mnie zaskakuje. Autorki pokazują rozwiązania tak proste, a przy tym skuteczne, że dziwię się, że sama do tej pory na to nie wpadłam. Gratuluję i dziękuję!
Antonio w szkole języka polskiego
Antonio
Bruksela (Belgia)

Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!

more

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.