Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Jaki przypadek z czasownikiem chcieć

estera2002
estera2002
2023-06-09
19:05
Jaki przypadek z czasownikiem chcieć
Dzień dobry,
chciałabym poradzić się odnośnie tego, jaki przypadek występuje po czasowniku chcieć. Większość źródeł, w których szukałam informacji, podaje, że jest to dopełniacz. Jednak spotkałam się też z informacją, że po czasowniku chcieć używamy biernika i sama, jako rodzimy użytkownik języka, skłaniałabym się do tej opcji. Np. Chcę zimną wodę czy chcę zimnej wody. Chcę słodką bułkę czy chcę słodkiej bułki. Będę wdzięczna za pomoc :)
istempek
istempek
2023-09-29
15:40
To jest twardy orzech do zgryzienia :)
W słownikach poprawnej polszczyzny zwykle pojawia się "chcieć + dopełniacz":
Czego chcesz? Pieniędzy? Sławy?...
Natomiast w podręcznikach do nauki polskiego jako obcego "chcieć" pojawia się przy wprowadzaniu biernika. Wzięło się to stąd, że już od dawna w języku codziennym używane jest "chcieć + biernik" z rzeczownikami konkretnymi: „chcę nową komórkę, książkę, gumkę, sukienkę, pizzę,” „Jaką chcesz kawę? Małą czy dużą?; Który chcesz długopis? Ten czy tamten?
Z rzeczownikami abstrakcyjnymi obowiązuje dopełniacz: „chcę miłości, spokoju, szacunku”. Na poziomie podstawowym zostajemy przy bierniku, nawet jeśli poradnie językowe określają to jako potocyzm, gdyż w sferze leksykalnej pozostajemy przy konkretach. Na dalszym etapie nauki pokazujemy kolejne konteksty użycia tego czasownika.
Ach, ten polski 😊
Nauka polskiego Rosa
Rosa
Barcelona (Hiszpania)

To rzeczywiście działa! Świetna jest także konwencja kursu - coraz bardziej wciągam się w akcję i zaprzyjaźniam z bohaterami, a przy okazji wydaje mi się, że coraz lepiej rozumiem i mówię po polsku. Mój nauczyciel polskiego także jest zaskoczony moimi postępami ;-)

Читай далі

Маєш питання? Заповни форму нижче або зателефонуй +48 12 352-12-09.